Badanie nasienia erytrocyty

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest pewnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno przygotować się badanie?Badanie to powinno się zrealizować w czasie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je wykonać też po innego typu urazach w ziemi krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podjęciem do poszukiwania muszą zostać osiągnięte pewne standardy. Negatywnie na efekt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać dostana w czasie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (często te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a dodatkowo nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna także zostać zaopatrzona w trafni środek.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich moc i ruchliwość). Dodatkowo ujawnia się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są również inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u ludzi bierze się także różnego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i wszelkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą istnieć jednocześnie wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się to pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje obecne tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono sposób wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Musi stanowić ich tak bardzo mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i innego typu infekcje. W zamyśle ich usunięcia prowadzone są badania mikrobiologiczne.