Gaszenie pozaru azotem

Podczas prób gaszenia pożarów dużo ludzi odruchowo sięga po wodę. Stanowi obecne najtańszy także niezwykle znany środek gaśniczy. Jednak strażacy, specjaliści z gaszenia pożarów, nie zawsze się na nią decydują. Wybór środka gaśniczego zależy od palącego się materiału.

Piany gaśnicze Piany gaśnicze dobrze sprawdzają się między innymi podczas pożarów cieczy palnych takich jak benzyna czy alkohole. Pianą nie można gasić palących się metali alkalicznych czy instalacji elektrycznych a wszelkiego co reaguje z wodą. Z kolei proszki gaśnicze są najwszechstronniejsze zastosowanie. W zależności od posiadanego składu mogą stanowić polecane do gaszenia prawie wszystkich palących się materiałów. Gazy gaśnicze, z jakich największy jest dwutlenek węgla, pewne są w gaszeniu pożarów węgla kamiennego, koksu i siarki a takich metali jak potas, sód, wapń, żelazo i cynk. I woda doskonale wykonywa proste znaczenie w zetknięciu z palącymi się ciałami stałymi pochodzenia organicznego, kiedy na dowód drewno, papier, węgiel, słoma.

Steam fire extinguishing czyli para jako środek gaśniczy Podobne działanie jak woda ma para jako sposób gaśniczy (steam fire extinguishing). Że być praktyczna w wypadkach płonięcia tych samych materiałów. Zasadnicza różnica pomiędzy parą oraz wodą polega na ostatnim, że wodę można korzystać w każdym miejscu, a parę tylko w osobnych pomieszczeniach o pojemności nie ważniejszej niż 500 metrów kwadratowych. W przestronniejszych mieszkaniach działanie pary okazuje się nieefektywne. Do skutecznego gaszenia pożarów wskazana istnieje nie tylko znajomość środków gaśniczych odpowiednich do różnych substancji, a jeszcze prawdy ich polecania i podawania w teren pożaru.